Miło nam poinformować Państwa, że w wyniku doskonałej współpracy z Falmec Polska zostaliśmy członkami prestiżowego „Klubu Prestige” firmy Falmec, światowego lidera w produkcji okapów. W związku z tym na zakupione w NP Studio produkty firmy Falmec otrzymają Państwo 5 letnią gwarancję.

Firma Falmec powstała w 1981 roku we Włoszech. Siedziba firmy znajduje się w pobliżu Wenecji. Początkowo była to mała rzemieślnicza firma, ale dzięki ogromnemu doświadczeniu w projektowaniu i produkcji okapów kuchennych Falmec stał się światowym liderem w produkcji okapów. Wszystkie produkty, począwszy od rysunku do produktu gotowego, powstają podczas wieloetapowego procesu, który przebiega w całości w siedzibie firmy. Ponadto produkty Falmec cechują się wysokiej jakości materiałami używanymi do produkcji, innowacyjnymi technologiami (jak na przykład jedyne na świecie NRS, czy E.Ion System) oraz bogatym i wyróżniającym się wzornictwem. To wszystko powoduje, że okapy firmy Falmec należą do najlepszych na świecie. Jesteśmy zatem dumni z przynależności do „Klubu Prestige” firmy Falmec. Wiemy, że każdy okap w ofercie Falmec, to produkt najwyższej jakości, a teraz także z 5 letnią gwarancją w NP Studio.

Przy okazji parę słów o kilu istotnych kwestiach dotyczących prawidłowego wyboru i użytkowania okapu…

Zadaniem okapu jest pochłanianie zapachów i oparów oraz ochrona ściany, mebli i urządzeń AGD przed tłustym osadem, dlatego wybór właściwego okapu ma tak istotne znaczenie. Prawidłowo dobrany i zamontowany okap to gwarancja czystego i świeżego powietrza w kuchni. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka porad na temat wyboru właściwego okapu oraz jego prawidłowego użytkowania.

Wyciąg, czy pochłaniacz…

Okap może pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Wybór jednego lub drugiego zależy od możliwości technicznych pomieszczenia. Okap pracujący w trybie wyciągu, to urządzenie podłączone rurą PCV do wentylacji w pionie kominowym (obieg otwarty). Wówczas wszystkie opary oraz ciepłe powietrze wytwarzane w procesie gotowania odprowadzane są na zewnątrz kuchni.

Pochłaniacz z kolei filtruje powietrze w tzw. obiegu zamkniętym, co oznacza, że pobierane przez niego powietrze jest oczyszczane z tłuszczu, nieprzyjemnych zapachów i dymu, a następnie z powrotem wdmuchane jest do kuchni. Ponadto w przypadku pochłaniacza konieczne jest stosowanie filtrów węglowych, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Filtry te powinny być wymieniane raz na 3-6 miesięcy w zależności od intensywności gotowania, z wyjątkiem filtrów wysokiej wydajności, które wymienia się raz na 3 lata. Jest to konieczne nie tylko po to, by zapewnić w domu czyste i świeże powietrze, ale również ze względu na ochronę ścian, mebli i urządzeń AGD przed tłustym osadem. Nie odprowadzane opary mogą na przykład spowodować odklejenie się okleiny od korpusów lub frontów szafki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu…

Wydajność i głośność, to najważniejsze wyznaczniki wyboru właściwego okapu. Wydajność okapu, to inaczej mówiąc siła ciągu silnika. Aby okap działał wydajnie należy odpowiednio dobrać siłę ciągu silnika oraz szerokość powierzchni pochłaniającej okapu. I tak na przykład w przypadku płyty grzewczej (indukcyjnej, elektrycznej oraz gazowej) o szerokości 60 cm szerokość okapu nie może być mniejsza niż 60 cm.

Wielu ludzi uruchamia okap jedynie na najsłabszej sile ciągu lub nawet w ogóle go nie uruchamia ze względu na hałas, jaki on generuje. Ważne jest zatem, aby przed zakupem okapu sprawdzić dokładnie jego głośność na wszystkich poziomach siły ciągu. Warto też w tym miejscu wspomnieć o technologii NRS opracowanej przez firmę Falmec. Jest to jedyne takie rozwiązanie na świecie. Okapy wykonane w technologii NRS to najcichsze okapy na świecie – pracują one w zakresie głośności od 31 do 51 db na czwartym biegu.

Warto w tym miejscu wspomnieć o innej innowacyjnej technologii opracowanej przez Falmec, a mianowicie E.Ion System. E.ion System, to jedyne okapy na świecie które pracując w obiegu zamkniętym oczyszczają, jonizują i dezynfekują powietrze, które poprzez zamianę ładunków elektrycznych z jonów dodatnich na jony ujemne poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Dziś coraz więcej ludzi poszukuje tego typu rozwiązań, ponieważ cenimy sobie czyste i zdrowe powietrze.

Design

Współczesny okap to już nie tylko urządzenie, które ma wyciągać opary powstałe podczas gotowania. Obecnie okap to również bardzo istotny element dekoracyjny kuchni. Wyróżnia się wiele rodzajów okapów kuchennych, od tradycyjnych okapów wiszących na ścianie, przez podszafkowe i wolno wiszące, czy wyspowe. Jedno jest pewne, piękny i stylowy okap nadaje kuchni uroku i charakteru. A oto przykłady nowoczesnych i stylowych okapów: